Artykuły

Trwa akcja zbierania 100 tys. podpisów

Inicjatywa Obywatelska, zainicjowana przez ZZG w Polsce, która ma zagwarantować  emerytom deputat węglowy z budżetu państwa, nabiera rozmachu.  Zebrano już ponad    15 tysięcy  podpisów. Sprawa deputatu jest żywo komentowana na forach internetowych i w mediach. W efekcie szerokiej dyskusji  Grzegorz Tobiszowski - wiceminister Ministerstwa Energii zapowiedział  14 stycznia w Sejmie, że do końca czerwca wraz z  Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zostanie przygotowana specjalna ustawa, która uporządkuje sprawę deputatów węglowych. Zapowiedź padła. Czekamy na konkrety.

Z dnia na dzień Inicjatywa Obywatelska mająca zapewnić emerytom deputat węglowy z budżetu państwa rozszerza się. Zebrano już ponad 15 tysięcy podpisów popierających projekt ustawy "Ustawa o zmianie ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego". Czas zakończenia akcji upływa 30 marca. Coraz głośniej o inicjatywie ZZG w Polsce mówi się o niej w mediach ogólnopolskich i na forach internetowych. Już nawet rząd zainspirowany naszą akcją ustami wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego podczas odpowiedzi na pytania posłów 14 stycznia w Sejmie zapowiedział, że zamierza uregulować cały bałagan panujący w sprawie deputatów i do końca czerwca wprowadzić specustawę normującą ten problem. Jak widać już mamy drobny sukces - Inicjatywa naszego związku pozwala dostrzec problem w kręgach rządowych.  - Na razie to tylko zapowiedzi. Nic nie wiadomo, jak miałaby wyglądać  w szczegółach ta specjalna ustawa. Nasz projekt i cała akcja zbierania podpisów są więc nadal aktualne. Konieczne jest dokończenie akcji zbierania podpisów, która będzie świadectwem, jak bardzo górnicy są zdeterminowani, co do deputatów. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej apeluje do pracowników, ich rodzin, emerytów i wszystkich obywateli wspierających naszą inicjatywę o składanie podpisów. Na 21 stycznia Komitet Inicjatywy Obywatelskiej zaprosił wszystkie organizacje związkowe ( zarówno te należące do OPZZ, jak i Solidarność, Kadrę, Sierpień 80 i inne), na spotkanie. Chcemy, żeby cała strona społeczna włączyła się w akcję zbiórki podpisów. Dodatkowo do zbierania podpisów uruchomimy lokalne koła emeryckie i społeczność lokalną. Odzyskajmy wspólnie deputat! -   mówi „Górnikowi” Wacław Czerkawski – przewodniczący Komitetu i wiceprzewodniczący ZZG w Polsce.

Tymczasem w poszczególnych organizacjach zakładowych związku trwa mobilizacja ws. deputatów. Pracownicy przychodzą, podpisują listę, inni zabierają, żeby mogły wpisać się rodziny czy znajomi  - mówią nam podczas rozmów koordynujący przebieg akcji w kopalniach i innych zakładach z terenu całej Polski, gdzie funkcjonuje ZZG w Polsce. Jak dowiadujemy się w biurze Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej, choć to dopiero początek zbiórki podpisów, w niektórych kopalniach zbiórka ruszyła pełną parą. Wśród nich jak na razie najwięcej zebrała organizacja związkowa w kopalni Jankowice w Rybniku, ponad 3 tysiące. – Zaangażowali się emeryci i nasi działacze. O akcji poinformowała również miejscowa parafia w Boguszowicach. Ksiądz ogłosił z ambony i pomógł zbierać podpisy. Inni działacze  chodzą od domu do domu zbierając podpisy – relacjonuje przebieg akcji Jerzy Sawczuk – przewodniczący ZZG w Polsce w rybnickiej kopalni. Oczywiście część pracowników składa podpisy w biurze związku, a np. emeryci  przy okazji opłacania składek na „fundusz pośmiertny”.

W kopalni Halemba, jak mówi „Górnikowi” Zbigniew Zatorski p.o. przewodniczącego ZZG w Polsce akcja dopiero się zaczyna. - Choć już sporo podpisów zebraliśmy. Szczególna w tym zasługa i pomoc koła emerytów i przewodniczącego Zbyszka Barańskiego. Nagłośniliśmy akcję zbierania podpisów również wśród przewodniczących oddziałowych. Wkrótce wyjdziemy poza kopalnię. Będziemy prowadzić zbiórkę na placach targowych, przy marketach i sklepach. Oczywiście również na bramie kopalni. Cały czas można składać podpisy w biurze naszego związku. Całą akcję koordynujemy z emerytami. U nas bardzo dobrze funkcjonuje ta współpraca, dzięki czemu liczymy na sprawny przebieg całej akcji zbierania podpisów pod Inicjatywą Obywatelską – mówi nam Zbigniew Zatorski. 

 Również w KWK Bielszowice zebrano już ponad 2 tysiące podpisów. – Nasz związek codziennie spływają nowe listy. Podpisują pracownicy, emeryci i ich rodziny. Rozprowadzamy specjalne ulotki informacyjne i rozprowadzamy je nie tylko w Rudzie Śląskiej, ale i w Zabrzu i Gliwicach. Poszedł również komunikat podczas niedzielnych mszy w dwóch parafiach. Bywa i tak, że przychodzący do biura związku zabierają nowe listy, by zebrać podpisy wśród rodziny i znajomych. Również dyżurujemy w różnych miejscach na kopalni. Przygotowujemy się także do wyjścia na sąsiednie osiedla z listami – informuje „Górnika” Zenon Kozioł - przewodniczący ZZGwP.

W kopalni Marcel w Radlinie akcja zbiórki podpisów również rozszerza się.- Rozdajemy ulotki, udostępniamy informacje na stronie internetowej związku. 27 stycznia nasi działacze będą prowadzić zbiórkę podpisów na cechowaniach. Jesteśmy w miejscach, gdzie przychodzą emeryci, zarząd związki wyjaśnia im cel akcji i odpowiada na pytania. W późniejszym czasie planujemy wyjść poza kopalnię. Będziemy zbierać podpisy przy marketach czy w zakładach usługowych, jak np. w zakładach fryzjerskich – mówi nam Krzysztof Wojciechowski - przewodniczący ZZG w Polsce w kopalni.

Z kolei w KWK Ziemowit, jak nas informuje Irena Dutka z ZZGwP  organizacja dużo podpisów zbiera podczas wydawania paczek świątecznych. Wielu pracowników zabiera listy, by zebrać podpisy w miejscu swego zamieszkania. Informacja o prowadzonej akcji znajduje się także na tablicy ogłoszeń i na tablicy elektronicznej  przy wejściu na cechownię. Również dzięki informacjom w „Górniku” i w innych mediach coraz więcej osób dowiaduje się o Inicjatywie Ustawodawczej rozpoczętej przez nasz związek. Dzięki temu rośnie liczba zebranych podpisów.

W pozostałych organizacjach zakładowych ZZG w Polsce również zbiórka podpisów rozszerza się i coraz więcej osób składa podpis pod inicjatywą, której celem jest odzyskanie deputatu dla emerytów. Dotyczy to nie tylko Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego czy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ale i w kopalniach samodzielnych i innych  środowiskach (pełna lista organizacji zakładowych znajduje się na s.7).

W związku z Inicjatywą Obywatelską, Dariusz Potyrała – przewodniczący ZZG w Polsce apeluje do członków związku, pracowników górnictwa, emerytów ich rodzin oraz wszystkich obywateli, którzy chcą wesprzeć nas w akcji zbierania podpisów o jak najszersze rozpropagowanie i zaangażowanie się w akcję zbierania podpisów. Wystarczy, że każdy z nas zbierze jedną listę z podpisami, a grubo przekroczymy wymagany próg 100 tys. podpisów – powiedział „Górnikowi” przewodniczący Potyrała. Walczymy o prawa nabyte do deputatu węglowego, który należy się pracownikom górnictwa z chwilą przejścia na emeryturę.  Liczę, że również inne organizacje związkowe i pracodawcy poprą naszą inicjatywę. Chodzi w tym wszystkim o solidaryzm braci górniczej. Dzisiaj walczymy o deputat węglowy, jutro będziemy popierać słuszną walkę innych branż – zapowiada przewodniczący ZZG w Polsce.     

„Górnik” na bieżąco będzie informował o przebiegu akcji zbierania 100 tysięcy podpisów.

Jarosław Bolek

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem