Artykuły

Akcja nabiera rozmachu

Trwa zbiórka 100 tys. podpisów pod Inicjatywą Obywatelską  projektu "Ustawa o zmianie ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego". Zmiany mają  zagwarantować  emerytom deputat węglowy z budżetu państwa. Inicjatorem akcji jest ZZG w Polsce. 

Naszą Inicjatywę, 21 stycznia na spotkaniu w siedzibie Rady Krajowej ZZG w Polsce w Katowicach, poparły centrale górniczych związków zawodowych i zadeklarowały czynny udział w zbiórce podpisów. ZZG w Polsce i Komitet Inicjatywy Ustawodawczej 29 stycznia zaapelowali również do pracodawców o poparcie  oraz wsparcie dla prowadzących akcję zbierania podpisów. Tymczasem w poszczególnych organizacjach  zakładowych  ZZG w Polsce zbiórka nabiera tempa, choć jak na razie w większości  organizacji prowadzona jest na terenie kopalni i poprzez koła emerytów oraz poprzez członków zarządów i pojedyncze osoby, które przynoszą do biur związku po kilka list z podpisami popierającymi akcję. Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami trwa ona tylko do 30 marca.

Jak przebiega zbiórka w kolejnych organizacjach ZZG w Polsce ( relację z pierwszych kopalń zamieściliśmy w poprzednim numerze „Górnika”?

- W kopalni Piast akcja przebiega w miarę sprawnie – ocenia Janusz Nosal - przewodniczący zakładowej organizacji ZZG w Polsce. Uruchomiliśmy kluby emerytów, członków zarządu  i delegatów na Walne Zebranie. Każdy dostał zadanie do wykonania i zebrania podpisów. Oczywiście odpowiednią informację o akcji umieściliśmy w gablotach, informacja leci tez  w radiowęźle kopalnianym a także ze strony  internetowej naszego związku przy KWK Piast możemy pobrać listy do podpisów oraz uzyskać podstawowe informacje o Inicjatywie Ustawodawczej.   Listy z podpisami systematycznie napływają do biura związku. Mamy też interwencje telefoniczne, szczególnie z terenów, gdzie nie ma kopalń, Dotyczy to szczególnie terenów góralskich, ale już dostarczamy w te rejony listy poprzez naszych pracowników – wylicza przewodniczący Nosal. Zbiórka prowadzona jest także w stołówkach czy  przed kopalnią. Do akcji włączają się również inne związki zawodowe.

W kopalni Bobrek w Bytomiu zebrano jak na razie ok. 2 tysięcy podpisów. - Informujemy wszystkich w biurze związku o akcji, tłumaczymy, że każdy pełnoletni i mający prawa obywatelskie może się podpisać pod projektem – relacjonuje „Górnikowi” Leszek Piotrowski – przewodniczący ZZG w Polsce w Węglokoks Kraj. Członkowie związku, w tym emeryci zabierają po kilka list, by zebrać podpisy i one zaczynają wracać wypełnione.  Informujemy wszystkich o zbiórce podpisów w sprawie deputatu na plakatach. Jeżeli to będzie mało wyjdziemy przed kopalnię i na miasto, by w szerszym zakresie rozpropagować  naszą inicjatywę.

Z kolei w Rybniku, w KWK Chwałowice zbiórka podpisów nabiera tempa. Podpisy zbierane są w biurze związku, listy zabierają członkowie zarządu ZZG w Polsce. Oczywiście również emeryci zabierają listy, by móc zebrać podpisy wśród rodziny, sąsiadów i znajomych. Wciąż dużo list jest w terenie – tłumaczy Eugeniusz Gruchel - przewodniczący ZZGwP w chwałowickiej kopalni.  Listy można podpisywać  w kasach kopalni. Zamierzamy również dać ogłoszenie w kościele i ruszyć poza kopalnię.

- Mamy punkt w biurze związku, rozdajemy  karteczki dla zainteresowanych – mówi „Górnikowi” Józef Matuszyński przewodniczący ZZG w Polsce w kopalni Sośnica w Gliwicach. Na stronie internetowej umieściliśmy   informację o akcji i materiały odnośnie Inicjatywy Ustawodawczej, projekt, uzasadnienie,  listy do pobrania. Sporo ludzi dzwoni i pyta o konkrety. W akcję włączyli się emeryci  i zbierają podpisy. W najbliższym czasie poprosimy radę parafialną o pomoc. Również inne związki zawodowe dołączył się do nas i zbierają podpisy.

- Drzwi się nie zamykają w biurze związku. Przychodzą pracownicy i emeryci, by się podpisać i zabierają listy. Mamy też listy wyłożone w dziale ubezpieczeniowym, w referacie węglowym. Pocztą pantoflową dowiadują się kolejni zainteresowani. Członkowie zarządu również zabierają listy, by indywidualnie zebrać przynajmniej po kilkadziesiąt podpisów  - relacjonuje przebieg akcji w kopalni Rydułtowy Artur Małuch - przewodniczący ZZG w Polsce.

Jarosław Bolek

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem