Artykuły

Apel do pracodawców

Katowice 29.01.2016

Związek Zawodowy Górników w Polsce w grudniu 2015r powołał Komitet Inicjatywy Obywatelskiej w sprawie projektu zmian w  ustawie "Ustawa o zmianie ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego" odnośnie deputatu węglowego z budżetu państwa. 30 grudnia marszałek Sejmu zarejestrował Komitet i od tej pory rozpoczęła się zbiórka 100 tysięcy podpisów niezbędnych, by projekt mógł być dalej procedowany przez posłów w Sejmie.

Uważamy, że zarówno z punktu widzenia społecznego, jak i pracodawcy przeniesienie obciążeń wynikających z deputatu na budżet państwa jest najlepszym rozwiązaniem, które wspólnie postulowaliśmy jeszcze za rządów poprzedniej koalicji. Niestety wówczas nie doczekał się realizacji. Mamy nadzieję, że teraz wspólny głos pracowników, emerytów i  ich rodzin oraz pracodawców pozwoli na pozytywne załatwienie problemu podczas obecnej kadencji  sejmu i rządu. Stąd też nasza propozycja zmian we wspomnianej ustawie. Dla zarządzających górnictwem przeniesienie deputatu na budżet państwa daje wymierne oszczędności, co szczególnie w dobie kryzysu, jest bardzo ważne. Wszystkim przecież zależy nam na ochronie miejsc pracy i rozwoju  branży górniczej. 

Apelujemy więc do Państwa o poparcie Inicjatywy Obywatelskiej oraz wsparcie dla prowadzących akcję zbierania podpisów pod projektem zmian w  „Ustawie z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego". Mamy nadzieję, że leży to w naszym dobrze rozumianym interesie.

Informujemy, że nasza inicjatywa rozszerza się i obejmuje nie tylko coraz większą liczbę podpisów, ale i środowisk włączających się bezpośrednio w zbiórkę. 21 stycznia swój udział zadeklarowały  inne centrale górniczych związków zawodowych.

Z górniczym pozdrowieniem: Szczęść Boże

Wacław Czerkawsk
Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy 
Ustawodawczej, wiceprzewodniczący ZZG w Polsce

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem