#28 Działania antykryzysowe w JSW bez konsultacji

Jastrzębska Spółka Węglowa w ostatnim okresie wykonuje ruchy pod tytułem „działań antykryzysowych” bez konsultacji ze stroną związkową. Polegają one na ograniczaniu zatrudnienia, które ma spaść o 500 pracowników i łączeniu zakładów. Jest np. jedna zespolona kopalnia „Borynia – Zofiówka – Jastrzębie” i wydobycie nierewelacyjne. Spółka miała dobry wynik w pierwszym kwartale 109 ml zł, w drugim tylko 27,5 mln zł, ale wypłacono załodze 90 ml zł nagrody w zamian zysków zakładu. Weszło to oczywiście w koszty produkcji. Produkcja węgla ma wzrosnąć o 12,5 proc. W JSW jest ok. 1200 ludzi z uprawnieniami emerytalnymi w tym roku. Zarząd chce się ich pozbyć obojętnie w jaki sposób. Na ogół zmuszają do podpisywania oświadczeń, kiedy odejdę na emeryturę. Grożą alokacją pracowników na inną kopalnię lub zmianą stanowiska. W ostatnich tygodniach sprawa nieco się uspokoiła, bo zarząd wystąpił do związków zawodowych o interpretację porozumienia prywatyzacyjnego z 5 maja 2011r, które gwarantowało 2 letnie zatrudnienie na kopalni, zaś w przypadku jego zerwania i wcześniejszego zwolnienia miało być wypłacane odszkodowanie za każdy niedopracowany miesiąc do 10 lat. Byłyby to kwoty horrendalne więc wycofano się z wypowiadania umów emerytom. Teraz są podejmowane próby, aby związki zgodziły się na dawanie wypowiedzeń osobom z uprawnieniami emerytalnymi, ale związki się na to nie zgadzają. Inne ruchy w spółce to alokacja pracowników. Co ciekawe wciąż na przyjęcie do pracy czekają absolwenci szkół, którym wcześniej gwarantowano pracę. Trwają ruchy zatrudnieniowe. Forsowana jest etatyzacja polegająca na ograniczaniu stanowisk pracy. Dotyczy to głównie kopalń. Nie robią tego w centrali. 

Na kopalni Zofiówka prace idą normalnie, brakuje jednak dialogu z zarządem. Nie ma układu zbiorowego. Już 2 lata chodzą wokół niego jak koty koło gorącego mleka. Ale temat jest nieruszony. Podczas masówek na kopalniach przekazaliśmy załogom, jak spółka wprowadza rzekome działania antykryzysowe. Prezes próbuje się przypodobać Tuskowi, który mówi, że już kryzys minął i chce podnieść wynik z wydobycia. Tymczasem 3 połączone kopalnie dają fedrunek na poziomie jednej kopalni, które było jeszcze kilka lat temu. Zarząd wydaje uchwały i przedstawia do wiadomości. Nie ma dialogu. Na taki sposób działań tzw. antykryzysowych nie zgadzamy się.
Co do polityki rządowej wobec górnictwa uważam, że działa ona na szkodę branży. Premier Tusk się wypalił. Znów słyszy się o próbach podchodów pod ustawę emerytalną. Górnikowi, który miał uprawnienia latami odbiera się kolejne z nich, jak choćby posiłki profilaktyczne, ręczniki, mydło. Popieramy czynnie protest central związkowych wobec antypracowniczej polityki rządu. Jeśli trzeba będzie będziemy strajkować.
Nasza organizacja na Ruchu „Zofiówka” wciąż powiększa się swoją liczebność. Mimo braku nowych przyjęć wracają starzy członkowie i zasilają nasze szeregi. Działamy już nie tylko w zakresie pracowniczego wsparcia, ale i podejmujemy działalność socjalną, organizujemy wycieczki, zabawy, andrzejki czy karczmy. Mimo najmniejszych stawek na kopalni mamy najlepsze świadczenia statutowe. Skupiamy się również na odzyskiwaniu mienia związkowego. Czekamy na efekty śledztwa prokuratorskiego w tym względzie. Choć były próby ukrócenia łba sprawie, my się nie poddajemy. Zaraz po informacji na jakim etapie jest śledztwo, poinformujemy swoich członków o postępach w sprawie odzyskania naszego mienia.

Ryszard Knopik przewodniczący ZZG w Polsce
w KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie Ruch Zofiówka

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem