Zielone światło dla Polskiej Grupy Górniczej

Nie będzie likwidacji deputatu węglowego, ani barbórki. Po wielodniowych i wielogodzinnych negocjacjach z zarządem Kompanii Węglowej, przy udziale ministrów i konsultacjach z załogami kopalń, związki zawodowe podpisały 19 kwietnia porozumienie.

Dla pracowników spółki i wielu tysięcy utrzymujących się z pracy na rzecz Kompanii to dobra wiadomość, choć zapewne nie łatwa. Na jednej szali było bankructwo i likwidacja tysięcy miejsc pracy na drugiej szansa na nowe życie największej górniczej spółki i wraz z nią praca dla górników i perspektywa lepszego jutra. Strona społeczna wybrała porozumienie. Choć było ono negocjowane nad przepaścią, to każdy wie. Miliardowe długi, widmo upadłości, gigantyczne bezrobocie. Nikogo nie trzeba przekonywać. Ale ostatecznie zapowiedź nowego otwarcia daje nutkę optymizmu, czego od dawna nie było w górniczej branży. Do tego dla załogi ostateczny wynik porozumienia jest o wiele korzystniejszy od proponowanego w trakcie negocjacji przez stronę zarządu. Twarde rozmowy i stanowisko  związków zawodowych doprowadziły do diametralnego złagodzenia ostatecznej wersji porozumienia.   - To trudne porozumienie, które z jednej strony ratuje spółkę przed upadłością, ale z drugiej strony cena tego kompromisu jest wysoka dla załóg górniczych, które zdecydowały o zgodzie na zawieszenie „14” na dwa lata 2016 i 2017. Początkowo zapowiadało się jednak zdecydowanie gorzej, bo pracodawca przedstawiając swoje propozycje chciał zawiesić „14”, barbórkę, węgiel, odprawy emerytalne i wiele innych świadczeń na 3 lata. Długie, ale skuteczne negocjacje doprowadziły jednak do finału, jaki mamy – komentuje na gorąco „Górnikowi” efekt rozmów Dariusz Potyrała – przewodniczący ZZG w Polsce.  Oceniając je muszę powiedzieć, że były twarde i nie było do końca wiadomo czy dojdzie do porozumienia. Samo zaś porozumienie porównując do początkowej wersji i do porozumienia, jakie zawierali nasi koledzy w JSW należy obiektywnie określić, jako kompromisowe – ocenia przewodniczący Potyrała. To jednak tylko pierwszy krok w drodze do sukcesu Polskiej Grupy Górniczej. W najbliższym czasie oczekuję na realizację zapowiedzi wejścia inwestorów. A potem pełnej realizacji ustaleń, czyli zmiany organizacji funkcjonowania firmy. Lepszej organizacji pracy, eliminacji patologii i nadmiernych kosztów, jakie ponosiła niepotrzebnie firma. Jest wiele do zrobienia przez wszystkie strony tego porozumienia. Przedstawiciele ministerstwa mają swoje zadania, ale i zarząd musi zmienić wiele spraw. To ostateczny czas na podjęcie działań ratunkowych – wylicza przewodniczący ZZG w Polsce.

W efekcie ostatecznych rozmów 19 kwietnia w obecności ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego  ustalono, że do końca 2017r zostanie wspólnie wypracowany Zakładowy Układ Zbiorowy. Co ważne ma powstać specjalny zespół, który będzie na bieżąco monitorował realizację restrukturyzacji i biznesplanu i zgłaszał ewentualne problemy. Zgodnie z porozumieniem pracownicy w całości tracą prawo do dodatkowej nagrody rocznej „14-tej pensji” w latach 2016 – 2017.  Możliwa jednak będzie korekta w razie poprawy sytuacji i przywrócenie całej lub częściowej „14” za rok 2017. Świadczenia zawieszone porozumieniem pozostaną zawieszone również po przejściu zakładu pracy w trybie art. 231 kp na Polską Grupę Górniczą. Dyrektorzy kopalni i zakładów dostaną pomniejszone wynagrodzenie miesięczne o 7,3 proc. , bo wcześniej „14” została im włączona do wynagrodzenia. W celu uzyskania maksymalnego efekt restrukturyzacyjnego z dniem        1 lipca 2016r zostaną utworzone kopalnie zespolone:

  1. KWK Bielszowice-Halemba-Pokój
  2. KWK Chwałowice-Jankowice-Marcel-Rydułtowy
  3. KWK Piast-Ziemowit

Zaś kopalnie Bolesław Śmiały i Sośnica pozostaną samodzielnymi kopalniami w grupie PGG. Oprócz tego ok. 4000 pracowników z całej spółki będzie mogło dobrowolnie skorzystać z uprawnień przewidzianych w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (osłony socjalne, urlopy górnicze. itp.) poprzez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Około 600 emerytów odejdzie na zasłużone emerytury. A centrala zostanie zredukowana do niezbędnego minimum. W porozumieniu zapisano także, że kopalnie będą sukcesywnie rezygnowały z zatrudniania firm obcych.

Porozumienie ze stroną społeczną otwiera drzwi do powstania Polskiej Grupy Górniczej. Teraz od rządu będzie zależały dalszy scenariusz. Na 26 kwietnia zaplanowano podpisanie porozumienia z udziałowcami nowej spółki.  Udziały  w niej ma objąć pięć banków finansujących (m.in. w formie obligacji) Kompanię. Już wcześniej swoje zaangażowania w sumie 1,5 mld zł w PGG zadeklarowały spółki z udziałem Skarbu Państwa: PGE, Energa i PGNIG Termika. PGG z początkiem maja ma przejąć 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii Węglowej. Jednym z podstawowych jednak warunków było porozumienie ze stroną społeczną. I to zostało spełnione. Pracownicy rezygnując z niektórych świadczeń finansowych pokazali troskę o swój zakład pracy i dali  zielone światło dla powstania Polskiej Grupie Górniczej.

 Jarosław Bolek

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem