Szyb Grzegorz przyszłością dla jaworznickiej kopalni

Dla górników z Jaworzna i okolicy jest dobra wiadomość. Pojawiło się światełko w tunelu na przyszłość, bo  4 kwietnia zarząd Tauron Wydobycie SA ogłosił przetarg nieograniczony na realizację pierwszego etapu budowy szybu "Grzegorz" wraz z infrastrukturą powierzchniową.

 Inwestycja ma wydłużyć  fedrowanie dla  Zakładu Górniczego "Sobieski" o ponad 50 lat. – To dla nas dobry znak. Choć to dopiero wstęp do kolejnego etapu  powstania nowego szybu. Jednak przy ostatnich  niejasnych planach spółki  ogłoszenie przetargu jest pozytywnym krokiem dla całego górnictwa i pracowników naszego  regionu – komentuje „Górnikowi” Krzysztof Kraus – przewodniczący ZZG w Polsce  Tauron Wydobycie. Daje szansę na pozytywny finał  budowy szybu w Jaworznie-Byczynie.

Termin składania ofert upływa 30 września. Wykonanie zamówienia powinno nastąpić w ciągu 60 miesięcy od daty protokolarnego przekazania terenu robót. Tauron Wydobycie SA deklaruje przekazanie terenu robót wykonawcy pierwszego etapu prac w czwartym kwartale 2017 r., jeśli natomiast umowa zostanie zawarta po 31 grudnia 2017 r. - niezwłocznie po zawarciu umowy.

Planowany szyb Grzegorz będzie szybem materiałowo-zjazdowym i wdechowym. Pozwoli sięgnąć po nowe pokłady węgla i polepszyć warunki pracy górników.  Poprawi wentylację, będzie lepsze przewietrzenie. Do tego  pozwoli  zmniejszyć koszty, choćby ze względu na krótszą drogę  do miejsca pracy. Nowa inwestycja przy obecnej kryzysowej sytuacji całej branży górniczej to również dobry znak przyszłościowego myślenia nie tylko o bezpieczeństwie energetycznym kraju, ale i portfelach odbiorców prądu, którymi wszyscy jesteśmy. 

jb

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem