Co dalej z deputatem węglowym?

 „Górnik” rozmawia z Wacławem Czerkawskim - wiceprzewodniczącym ZZG w Polsce  i pełnomocnikiem Inicjatywy Ustawodawczej dotyczącej projektu  deputatu węglowego z budżetu państwa.

- „Górnik”: Złożyliśmy w kancelarii Sejmu ponad 120 tys. podpisów pod inicjatywą obywatelską przywracającą wszystkim emerytom górniczym deputatem węglowy, co dalej?

- Wacław Czerkawski: Otrzymaliśmy już potwierdzenie, że pierwsze czytanie poselskie projektu odbędzie się w czerwcu. Najprawdopodobniej będzie to podczas posiedzenia w dniach 9,10,11 czerwca lub w końcówce miesiąca.

- Jednocześnie rząd planuje wprowadzić specustawę dotyczącą deputatu. Nie znamy jednak szczegółów, tylko zapowiedzi wiceministra Grzegorza  Tobiszowskiego.   

- Najważniejsze, żeby nasz obywatelski projekt nie został odrzucony w pierwszym czytaniu, ale został skierowany do prac w komisji. Można by połączyć  plany rządowe odnośnie specustawy z naszym projektem i przedstawić posłom jeden wspólny projekt, jeżeli oczywiście będzie on zgodny z naszymi założeniami objęcia nim wszystkich górniczych emerytów.

- Zebraliśmy ogromne poparcie społeczne dla projektu emeryckiego deputatu węglowego. Teraz czas na poparcie poselskie?

- Liczymy, że również posłowie  różnych ugrupowań  poprą projekt. Mamy już sygnały z kręgów parlamentarnych o pozytywnym odbiorze naszej inicjatywy i deklaracjach wsparcia. Ale nie łudzimy się, że będą i tacy dla których górnik, emeryt - to wrogie słowa i trudno ich będzie przekonać. Już przygotowuję wystąpienie w sejmie, w którym zaprezentuję cały projekt i sytuację górników.

- Dziękuje za rozmowę.

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem