Holding przygotowuje program naprawczy a „Śląsk” się zbroi

Po pierwsze: po  apelach strony związkowej doszło w końcu do spotkania ze stroną rządową odnośnie przyszłości Katowickiego Holdingu Węglowego. Po drugie: Okręgowy Urząd Górniczy wyraził zgodę na przygotowanie i eksploatację złóż węgla z pokładu 506 w Ruchu Śląsk (kopalnia Wujek). Te dwa fakty pozwalają na przygotowanie rzetelnego programu naprawczego, który ma być tworzony przy udziale związków zawodowych.

Po wielu apelach strony związkowej, 6 maja doszło wreszcie do dawno oczekiwanego  spotkania  ze stroną społeczną Katowickiego Holdingu Węglowego  S.A. zarządu spółki oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i  wiceministra Grzegorz Tobiszowskiego , a także zespołu audytującego kopalnie na czele z senatorem  Wojciechem Piechą. Jak powiedział „Górnikowi”  Bogdan Nowak – wiceprzewodniczący ZZG w Polsce i szef Środowiska ZZG w Polsce w KHW S.A., podczas rozmów senator  Piecha omówił audyt w poszczególnych kopalniach Holdingu ze wszystkimi aspektami dalszego ich funkcjonowania, jak i całej spółki. (Szczegóły audytu „Górnik” przedstawił w art. „Holdingowy scenariusz” – „Górnik” nr9).  Sytuacja KHW jest bardzo trudna. Niezbędne  są zmiany i nowy program naprawczy. Oprócz tego konieczne jest  restrukturyzacja  finansowa, kapitałowa i techniczno –organizacyjna, aby przetrwać trudny okres. Mówi się również, że potrzebne jest pozyskanie nie jednego, ale kilku inwestorów, którzy zabezpieczą  finansowe możliwości  realizacji programu naprawczego. Wszystkie strony dialogu mają niezwłocznie przystąpić do rozmów odnośnie szczegółów całego przedsięwzięcia.  Minister Tchórzewski zaprosił stronę społeczną do szukania wspólnych rozwiązań. Przyznał również, że nie spodziewał się, że sytuacja w spółce jest aż tak trudna. Równocześnie prezes Zygmunt Łukaszczyk oświadczył, że skoro wyznaczone są kierunki to zarząd będzie chciał się spotkać ze związkami zawodowymi, by wypracować wspólny program naprawczy. Kierunki reorganizacji to: konsolidacja kopalń do dwóch i umożliwienie uprawnionym ok. 2 tysiącom pracownikom spółki do skorzystania z osłonowych świadczeń po przejściu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Zmienia się diametralnie sytuacja Ruchu Śląsk, bo katowicki Okręgowy Urząd Górniczy zaakceptował „dodatek do planu ruchu KWK "Wujek" Ruch »Śląsk«", co pozwoliło już od razu  rozpocząć prace nad udostępnieniem złóż węgla z kluczowego dla przyszłości kopalni pokładu 506. Decyzja ta daje możliwość rozcięcia i przygotowania ściany wydobywczej 1 J (w pokładzie 506). – Ruszyły przodki i zbrojenie , przygotowujemy fedrowanie w nowym miejscu – mówi nam przewodniczący Nowak. Zmienia to dotychczasowe plany wobec „ Śląska”, w których miał on zostać przekazany do SRK. Głównym powodem miały być właśnie kwestie bezpieczeństwa. Teraz po decyzji  OUG ten argument jest bezzasadny. Ostra reakcja związków pomogła.  Protest wobec wcześniejszej negatywnej decyzji  górniczego urzędu  odniósł pożądany skutek.  Obecna pozytywna decyzja przywróciła górnikom z Ruchu Śląsk nadzieję na dalsze fedrowanie.  - Zrezygnowaliśmy z wydobycia w rejonie, gdzie rok temu zginęli nasi koledzy. Teraz  mamy do dyspozycji obszary o najniższym stopniu zagrożenia tąpaniami, w których zalega wysokiej jakości węgiel – tłumaczy „Górnikowi” Bogdan Nowak – szef ZZG w Polsce Środowiska KHW S.A. Związkowcy mają nadzieję, że zatwierdzenie aneksu do planu ruchu Wujek Ruch Śląsk otwiera drogę rozwoju dla kopalni.

Czy jednak takie plany ma zarząd i ministerstwo energii? Wkrótce przekonamy się, w jaki sposób Holding zmniejszy zatrudnienie o ponad 2 tysiące osób, by być bardziej  rentowną spółką. Inne pytanie, to:  czy kolejny raz KHW będzie zmniejszał koszty poprzez likwidację kilku tysięcy miejsc pracy? Czy na  tym skończy się  program naprawczy czy Holding pójdzie drogą Polskiej Grupy Górniczej?

Na odpowiedzi czekają pracownicy spółki, na których systematycznie testuje się coraz to „lepsze” programy naprawcze, a wciąż konieczne są nowe.

Jarosław Bolek

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem