Posłowie zajmą się deputatem węglowym

 

Podczas 20. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 9 czerwca ma odbyć się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy mającej zagwarantować darmowy deputat węglowy z budżetu państwa dla wszystkich emerytów górniczych.

Sprawozdawcą projektu będzie Wacław Czerkawski – pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, wiceprzewodniczący ZZG w Polsce. W tym czasie na galerii sejmowej zasiądą również przedstawiciele górników, by obserwować debatę poselską.

 Przypomnijmy projekt powstał z inicjatywy Związku Zawodowego Górników w Polsce. Zebraliśmy 126 tys. podpisów, które trafiły do kancelarii Sejmu 29 marca. W trakcie zbiórki do akcji włączyły się związki zawodowe z OPZZ oraz centrale górniczych organizacji związkowych, parafie i wielu ludzi, którzy bez względu na związkowe czy polityczne barwy zbierali podpisy poparcia.

13 kwietnia otrzymaliśmy od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego informację, że projekt zostanie skierowany do pierwszego czytania w parlamencie. Teraz od posłów będzie zależał ostateczny wynik i kształt obywatelskiej inicjatywy.

- Liczymy, że projekt 9 czerwca nie zostanie odrzucony i będzie skierowany do dalszych prac w komisji - powiedział „Górnikowi” Wacław Czerkawski. Przypomniał również, że do połowy roku także ministerstwa energii oraz rodziny i pracy miały przedstawić projekt porządkujący sprawę deputatów węglowych. Uważa, że można nad oboma projektami pracować w komisji sejmowej.

Dariusz Potyrała – przewodniczący ZZG w Polsce dziękuje wszystkim za zaangażowanie podczas zbiórki podpisów. - Najważniejszy jest końcowy efekt uporządkowania panującego chaosu w sprawie deputatu i gwarancja jego otrzymywania przez wszystkich uprawnionych – powiedział „Górnikowi”.

Jarosław Bolek

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem