Wyciąganie z bagna

Obradował Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

W Katowicach, 26 lipca, z udziałem wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego oraz wiceministra  rodziny, pracy i polityki społecznej - Stanisława Szweda, obradował Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

 Rozmowy przedstawicieli strony społecznej, pracodawców i rządu dotyczyły bieżącej kondycji branży oraz prac nad programem dla górnictwa węgla kamiennego 2016-2030. Uczestnicy dyskusji analizowali wstępną część programu, gdzie znalazły się informacje dotyczące aktualnej sytuacji na światowym, europejskim i polskim rynku węgla. Uwzględniono dane statystyczne opisujące kondycję górnictwa - relacje pomiędzy podażą a popytem, wydobyciem a sprzedażą.

Kolejne rozdziały programu funkcjonowania górnictwa mają być przygotowywane przez zespół, który utworzą przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i rządu. Efekty prac 10-osobowego gremium będą omawiane na bieżąco podczas kolejnych zebrań Zespołu Trójstronnego, tak by z całym dokumentem wyznaczającym podstawowe kierunki rozwoju polskiego górnictwa zdążyć przed końcem roku. ZZG w Polsce będzie w zespole reprezentował Dariusz Potyrała – przewodniczący Rady Krajowej. Przypomnijmy, że poprzednia  rządowa "Strategia działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce" z końcem 2015 roku wygasła. Mimo związkowych apeli, gabinet premier Ewy Kopacz nie podjął skutecznych działań na rzecz wypracowania nowego dokumentu ramowego dla sektora.

Podczas zespołu nie zabrakło omawiania także problemów kopalni Makoszowy czy utworzenia Polskiego Holdingu Węglowego. Oczywiście przedstawiciele rządu zarzekali się, że robią wszystko, żeby zabrzańską kopalnię uratować, ale bez uszczegółowienia konkretnych planów i ewentualnego inwestora. Swoją relację zdała także Spółka Restrukturyzacji Kopalń prezentując raport nt. liczby przejętych zakładów i pracowników, którzy skorzystali  z osłon socjalnych. Prace Zespołu Trójstronnego  skomentował „Górnikowi” jego współprzewodniczący Wacław Czerkawski: – To było młócenie aktualnej sytuacji w górnictwie. Niestety wciąż na poziomie tego co jest teraz. Zabrakło tez dotyczących przyszłości. Nowy rząd wciąż powtarza, że musi po wcześniejszej ekipie władzy wyprowadzić górnictwo z bagna i robi wszystko, aby te plany się powiodły. Jednak, moim zdaniem,  to wciąż za mało i dlatego nie wszyscy górnicy dostrzegają to jako wyciąganie branży z gigantycznego minusa – powiedział „Górnikowi” po spotkaniu Czerkawski  (wiceprzewodniczący ZZG w Polsce).  Wciąż brakuje konkretów, co do zapowiadanej już od dawna wprowadzenia opłaty emisyjnej dla importowanego węgla, co zrównałoby atrakcyjność cenową rodzimej produkcji z importem po cenach dumpingowych. Kolejny raz padł również postulat i zapewnienie ze strony rządu o akceptacji  zmniejszenia opodatkowania polskiego węgla. Temat ma trafić pod obrady Rady Dialogu Społecznego.  – Wiceminister Tobiszowski zapewnił nas również, że jesienią zajmą projektem dotyczącym deputatu węglowego dla emerytów. Ma powstać  oprócz obywatelskiego projektu zainicjowanego przez ZZG w Polsce, a  który trafił do Komisji Sejmowej, projekt rządowy i wspólnie mamy dopracować szczegóły –powiedział nam współprzewodniczący zespołu trójstronnego Wacław Czerkawski.    

Jarosław Bolek

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem