Apel o zniesienie unijnej dyrektywy


Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski zaapelował 26 września, by rząd RP zawnioskował do Komisji Europejskiej o przegląd Decyzji UE nr 787 z grudnia 2010 roku w celu jej zmiany. Dyrektywa dotyczy pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla.

Jak zauważa prezes GIPH zawiera ona przepisy, które zostały napisane pod niemieckie górnictwo i na jego potrzeby. Po tym, jak postanowiono, że niemieckie górnictwo może być dotowane do końca 2018 r., przepis ten skutecznie nam przeszkadza i krępuje nas. - Obawiam się, że i w przyszłości będzie jeszcze niejeden taki przypadek, iż uda nam się skutecznie zrestrukturyzować kopalnię, która zacznie osiągać odpowiednie wyniki, lecz niestety z powodu udzielenia jej pomocy publicznej będzie musiała zostać zlikwidowana, bo takie stworzono prawo - zupełnie absurdalne – mówił prezes Olszowski.
Przypomnijmy: dyrektywa nr 787/2010r ogranicza udzielanie pomocy publicznej w górnictwie węgla. Jej udzielanie jest możliwe jedynie na zamknięcie zakładów. Pomoc ta może być uznana za zgodną, o ile działalność stanowi cześć planu zamknięcia, którego termin przypada najpóźniej na 31 grudnia 2018 r.
Do 2010 roku w sprawie pomocy publicznej dla górnictwa węgla kamiennego obowiązywało w Unii Europejskiej inne Rozporządzenie nr 1407/2002. Pozwalało ono m.in. na takie instrumenty, jak wsparcie inwestycji początkowych. Zawierało także inną ciekawą instytucję: mogliśmy finansować zapewnienie dostępu do zasobów węgla. Polska miała wówczas obowiązek sporządzać odnośny krajowy plan dostępu do zasobów i przedstawiać go Komisji Europejskiej do notyfikacji. - Myślę, że to dobry pomysł, aby stosowanie obecnie obowiązującej Decyzji UE najpierw przeglądnąć w aspekcie jej zmiany. Na pewno nie będzie to łatwa sprawa, bo konieczne będzie osiągnięcie jednomyślności wszystkich krajów UE. Niemniej uważam, że warto, aby Polska przynajmniej spróbowała i wyszła z odpowiednią inicjatywą - zauważa prezes GIPH.

jr

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem