Pracownicy będą protestować

Koleżanki i koledzy z ZZG w Polsce! 

Rząd przygotowuje zmiany w emeryturach górniczych chcąc ostro ograniczyć ilość osób uprawnionych. Przeciąga jednak ukończenie projektu czekając na dogodny moment naszego uśpienia. Dotychczasowe zaangażowanie w protesty, w których brać górnicza jest zawsze licznie obecna wciąż odstrasza polityków rządzących przed ostateczną decyzją dobrania się do górniczych praw. Musimy systematycznie przypominać warszawskim liberałom, że jesteśmy zdeterminowani i będziemy walczyć o swoje prawa.

 

Stąd zapraszam koleżanki i koledzy do licznego udziału 14 listopada w pikiecie w Katowicach pod Urzędem Wojewódzkim. Zagrożone emerytury to nie wszystko. Ministerstwo skarbu i wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz odpowiedzialny za górnictwo chcą jak najszybciej sprywatyzować kopalnie. Na razie zarzekają się, że za pośrednictwem giełdy, (co gwarantują umowy społeczne do 2015r), ale już ostrzą sobie apetyt, który z oddanych „swoich” polityków mógłby zostać ich właścicielem. Doświadczamy na co dzień dobrodziejstwa rządowych prywatyzacji i ich obietnic dla pracowników. Wystarczy spojrzeć na dotychczasowe antypracownicze hulanki w „Bogdance”, a teraz w JSW, gdzie pracownicy muszą strajkować, by bronić prawa pracy i nowo zatrudnianych na dużo gorszych warunkach wbrew podpisanemu porozumieniu  przed Wojewódzką Komisją Dialogu Społecznego. I mimo, że wówczas swoje podpisy złożyli także oprócz pracodawców, ministrowie. I co? Ano kierowane do nich zażalenia związkowe są zbywane i olewane. Solidaryzujemy się z nimi! Wiemy, że za chwilę problem może być w Kompanii Węglowej czy w Katowickim Holdingu Węglowym, które rząd chce prywatyzować już w 2013/2014 roku.

Dodatkowo w województwie śląskim przygotowujemy się do strajku generalnego, bo rząd zamiast dbać o miejsca i rynek pracy woli wysysać z zakładów co lepsze kąski, a pracodawcy najprostszym sposobem ograniczenia kosztów, tną miejsca pracy nie widząc pomocy czy jakichkolwiek udogodnień ze strony państwa. W zamian rząd PO-PSL raczy ludzi magicznymi obietnicami, byle tylko mieć spokój z pospólstwem. Zamiast uzdrowić sytuację mami społeczeństwo wirtualnymi mrzonkami.

 

Koleżanki i koledzy! 14 listopada organizacje zrzeszone w OPZZ i ich pracownicy będą protestować w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Katowicach. Dołączmy i my. ZZG w Polsce zawsze był najprężniejszą organizacją podczas pikiet naszej branży. Kryzys narasta a rząd nie robi nic. Korzystają elity, bankierzy i politycy, a pracownicy mają coraz gorzej. Mamy dość pseudodialogu i robienia kokosowych interesów na braci robotniczej. Musimy pokazać, że górnicy trzymają się razem i to oni są zdolni pociągnąć innych do walki w obronie praw pracowniczych.

Andrzej Chwiluk
Przewodniczący ZZG w Polsce

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem