Fuzja stała się faktem

31 marca  podpisana została umowa, na mocy której z dniem 1 kwietnia 2017 Polska Grupa Górnicza przejmie kopalnie i pracowników KHW. Holding zostanie jej ruchem i wzmocni potencjał już dziś największej w Europie spółki węglowej.

PGG po połączeniu z KHW zatrudniać będzie 43,3 tysiąca osób, z czego 12,5 tysiąca osób to obecni pracownicy KHW. Żaden górnik nie straci pracy w wyniku połączenia spółek. Holdingowy Układ Zbiorowy zostanie rozwiązany, natomiast pracowników Holdingu obejmą zasady wynagradzania obowiązujące w Polskiej Grupie Górniczej.  Średnia pensja górników z KHW ma osiągnąć poziom przeciętnej płacy w PGG i wynosić 6225 złotych. Jest to możliwe dzięki podpisanemu 1 marca porozumieniu ze stroną społeczną.

Połączenie było konieczne. Suma zadłużenia Holdingu przekroczyła 2,5 miliarda złotych, z czego ponad 1,2 mld zł to zobowiązania z tytułu obligacji. Strona finansowa zgodziła się na zmianę warunków spłaty zadłużenia jedynie pod warunkiem włączenia KHW do PGG.

Po fuzji PGG zostanie dokapitalizowana przez inwestorów kwotą 1 mld złotych. Udziały spółki w trzech transzach obejmą:

  • PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - 100 mln zł
  • ENERGA Kogeneracja sp. z o.o. - 100 mln zł
  • PGNiG TERMIKA S.A. - 300 mln zł
  • ENEA S.A. - 300 mln zł
  • Towarzystwo Finansowe  SILESIA sp. z o.o. - 200 mln zł

Połowa tej kwoty, czyli pół miliarda złotych wpłynie do PGG już 3 kwietnia. Druga transza 15 czerwca tego roku, a trzecia 1 stycznia 2018 roku. Tylko w tym roku kwota inwestycji w kopalniach KHW przekroczy 200 milionów złotych. W sumie do 2020 roku na zwiększenie potencjału produkcyjnego Polska Grupa Górnicza wyda ponad 7,2 miliarda złotych.

W planie inwestycyjnym są między innymi: drążenie wyrobisk górniczych, modernizacja zakładu przeróbki kopalni Murcki-Staszic, by był w stanie obsłużyć zwiększoną ilość wydobycia, które do niego trafi, zakup niezbędnych obudów zmechanizowanych, zakup urządzeń transportowych, zakup i stopniowe wykonywanie urządzeń schładzających powietrze, dla poprawy warunków pracy, instalowanie kolejnych rurociągów technologicznych, w tym podsadzkowych, dzięki którym można odcinać stare wyrobiska, tworzące ryzyko pożarów endogenicznych, skutecznie likwidować te pożary zakup urządzeń transportowych, w tym taśmy przystosowane do jazdy załogi w KWK Mysłowice wesoła.

JB
Na podstawie materiałów me.gov.pl i pgg.pl

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem