120 lat „Górnika” – powrót do źródeł

W maju 1897 r. wydany został pierwszy numer „Górnika” . Mija zatem 120 lat. Wiek niesamowity jak na tytuł prasowy.  „Górnik” przeżył dwie wojny światowe, zmiany ustrojowe i  własne burzliwe losy, które kończyły się zawieszaniem czasowym druku.

Mimo tego pismo do dzisiaj jest na rynku wydawniczym i wielokrotne pokazało, że potrafi powstać na nowo, jak feniks z popiołów i być blisko braci górniczej. W swych początkach pismo było związane z Polską Partią Socjalistyczną i ukazywało się w konspiracji przed rosyjskim zaborcą potem z górniczym ruchem związkowym. Uświadamiało robotników, uczyło walki i piętnowało nadużycia władzy. Wśród współpracowników wymienia się Józefa Piłsudskiego  i późniejszego prezydenta  Stanisława Wojciechowskiego. Mimo różnych zawirowań historycznych i prób likwidacji górnictwa,  „Górnik” zawsze stał po stronie interesów ludzi pracy. Odsłaniał zgubne  skutki drapieżnego kapitalizmu i liberalizmu ekonomicznego. Dzisiaj to pismo Związku Zawodowego Górników w Polsce. „Górnik” zawsze stoi po stronie pracownika i wraz z związkiem walczy o godne warunki pracy i płacy dla pracowników. Raz jest to dialog i mediacje przy stole rokowań. Innym razem demonstracje na ulicach i strajki. Gazeta towarzyszy tym wydarzeniom, relacjonuje je i komentuje. W dużej mierze, w jakim stopniu gazeta dociera do załóg , zależy od świadomości związkowej. Tam, gdzie organizacja zakładowa wie, że „Górnik”, gazeta  z tak bogatą historią może być doskonałą pomocą dla pracowników i dla ekspansji związku, tam ludzie mają do niego dostęp.

Drodzy Czytelnicy!

Dziękujemy, że jesteście z nami. Razem budujmy świat pracowniczy bez wyzysku. Walczmy o lepsze warunki pracy i płacy.  Reklamujcie „Górnika” wśród koleżanek i kolegów, którzy jeszcze go nie czytali. Pytajcie o „Górnika” w swoim zakładzie pracy, w biurach ZZG w Polsce. Czytajcie nas na stronach www.gornik.info.pl i na facebook.com/dwutygodnikgornik.

Jarosław Bolek
Redaktor naczelny

 

  

 

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem