Integracja Famuru z Kopexem i kolejna restrukturyzacja

9 maja FAMUR złożył propozycję zakupu 65,8% akcji KOPEX SA. Oznacza to początek procesu integracji obydwu podmiotów należących obecnie do Grupy TDJ.

Model procesu integracji wygląda następująco:

Ze Spółki KOPEX  wyodrębnione zostaną:

  • Część usługowo-handlowa, obejmująca Kopex PBSZ SA, Śląskie Towarzystwo Wiertnicze Dalbis oraz obrót węglem.
  • Część maszynowa, obejmująca spółki związane z produkcją, serwisem  oraz dystrybucją maszyn górniczych.

Część usługowa jako samodzielne spółki - pozostanie w KOPEX . Spółka KOPEX PBSZ SA nadal przewidywana jest do sprzedaży zewnętrznemu inwestorowi, w tym jak wynika z doniesień prasowych rozważany jest KGHM SA jako potencjalny nabywca spółki. Jeżeli  sprzedaż nie zostanie sfinalizowana spółka pozostanie w strukturach KOPEX ,jako samodzielny podmiot.  Zaś część maszynowa zostanie zintegrowana z FAMUR . Nastąpi centralizacja w FAMUR działów sprzedaży, wsparcia sprzedaży, kooperacji i logistyki oraz pozostałych funkcji centralnych realizowanych obecnie przez KOPEX.

Do 30 czerwca  opracowany zostanie plan podziału KOPEX SA poprzez wydzielenie części maszynowej, która zostanie przejęta przez FAMUR, w zamian za akcje nowej emisji FAMUR. Zakończenie procesu podziału KOPEX planowane jest na I kwartał 2018 roku.

Równolegle z procesem integracji obydwu Grup, KOPEX będzie kontynuował działania restrukturyzacyjne, w tym redukcję zatrudnienia na poziomie ok. 15% w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 31.03.2017.  Oznacza to zwolnienie kilkuset osób. Na przestrzeni ostatniego roku pracę w Grupie KOPEX straciło ok. 1800 osób.

Kryzys, jaki dotknął górnictwo węgla kamiennego, jak widać boleśnie uderzył w firmy szeroko rozumianego zaplecza górniczego. Obserwowana w ostatnim czasie stabilizacja spółek węglowych w tym powstanie  znaczącego podmiotu - Polskiej Grupy Górniczej, skupiającego producentów węgla energetycznego pozwala z większym optymizmem patrzeć w przyszłość.

Marian Mrozek-  Kopex PBsz S.A.

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem