Bez komentarza

O górnictwie w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego mówią uczestnicy.

- Polityka energetyczna

Unii Europejskiej będzie dla węgla coraz bardziej restrykcyjna, dekarbonizacja jest hasłem niezwykle popularnym. Środki na badania i rozwój technologii węglowych będą mogły pochodzić raczej tylko ze źródeł krajowych, ponieważ unijne instytucje naukowe nie sprzyjają węglowi.

Prof. Jan Wojtyła - Katedra Prawa i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, kierownik Centrum Badawczego Społecznego Dialogu Pracy. (Panel „Energetyka oparta na węglu”-  IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego).


 

Górnictwo mało sexy?

- Żeby zmienić postrzeganie górnictwa potrzebna jest nie zabawa na 5 minut, tylko długa strategia. Górnictwo może być mało "sexy" dla 18-19 latka wybierającego swoją drogę zawodową.

Krzysztof Szlaga, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka (Europejski Kongres Gospodarczy).


 

- Nie możemy być grzeczni

i układni, musimy budować i wzmacniać koalicję krajów węglowych wykorzystać wszelkie możliwe środki prawne łącznie ze skargami do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. (…) Druga flanka, z której atakuje KE, to przegląd najlepszych technik tzw. BAT. Dla elektrowni węglowych wprowadzono takie normy, że nie ma dziś znanych technologii, które pozwalałyby na ich spełnienie… .

Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (Debata „Węgiel w Europie i w Polsce” - Europejski Kongres Gospodarczy).


 

Energetyka bez węgla?

- Zapowiedzi UE mówią, że w roku 2050 będziemy mieli energetykę bez węgla. To na pewno nie uda się w przypadku Polski. Możemy z dużym wysiłkiem, kosztem ok. 200 mld zł, obniżyć poziom węgla w polskiej energetyce do poziomu 50 proc., przy zachowaniu równomiernego rozwoju kraju i bez stref dużego bezrobocia.(…) Czysta energia jest rzeczą bardzo ważną i to nie jest tak, że jako Polacy bagatelizujemy ten temat. Należy jednak pamiętać, że żyjemy w konkretnym otoczeniu i nam jest trudniej spełnić wszystkie wymogi środowiskowe. Po roku 1990 Polska zajęła w Europie 3 miejsce pod względem redukcji emisji CO2 w procentach.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski (Europejski Kongres Gospodarczy)


 

Procedura żółtej kartki dla PE

- Rozpoczęliśmy procedurę żółtej kartki w stosunku do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie rynku energii elektrycznej, konkretnie tzw. pakietu zimowego. Rozpoczęliśmy rozmowy między poszczególnymi krajami członkowskimi; są one pozytywne - zobaczymy na ile deklaracje przełożą się na decyzje. (…) Najszybciej co mogliśmy zrobić, to uderzyć w tryb uchwalenia - to jest najszybsze postępowanie, by całą kwestię podważyć.

Grzegorz Tobiszowski wiceminister energii (IX Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach).

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem