Polska skarży unijne normy zanieczyszczeń

Polska zaskarżyła unijne normy emisji zanieczyszczeń dla elektrowni. Rząd uważa, że są oparte na błędnych założeniach, a poza tym przy ich uchwaleniu naruszono procedurę.

Jak pisze wysokienapięcie.pl  chodzi o przyjęte wiosną tzw. konkluzje BAT. Określają one ile szkodliwych substancji, takich jak np. tlenki siarki (SOX), azotu (NOX), rtęci czy chloru będą mogły wyemitować elektrownie począwszy od 2022 r. Polska sprzeciwiała się ich przyjęciu w tej wersji, podobnie zresztą jak Niemcy, ale została przegłosowana. O ile jednak Berlin mimo protestów niektórych landów pogodził się z nowymi przepisami, to Warszawa zdecydowała się je zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości UE.

„Pierwsza grupa zarzutów obejmuje, przede wszystkim, ustalenie w decyzji o konkluzjach BAT zbyt surowych i nieadekwatnych poziomów emisji powiązanych z najlepszymi dostępnymi technikami.  Ministerstwo Środowiska uważa, że poziomy te zostały ustalone w oparciu o błędne lub niereprezentatywne dane.

Druga grupa zarzutów odnosi się do całej decyzji. Ministerstwo Środowiska uważa, że po pierwsze został zastosowany niewłaściwy tryb głosowania nad przyjęciem konkluzji BAT.  Polska złożyła w terminie (tj. przed 31 marca 2017 r.) wniosek o głosowanie w systemie nicejskim nad opinią dotyczącą konkluzji BAT, nie został on jednak uwzględniony. Głosowanie, które odbyło się 28 kwietnia 2017 r., przeprowadzono w systemie lizbońskim.
Po drugie KE - w dniu głosowania tj. 28 kwietnia br. – wprowadziła istotne poprawki do projektu konkluzji BAT bez wcześniejszego przeprowadzenia debaty nad tymi zmianami” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Środowiska.

Dostosowanie polskich starych elektrowni do nowych norm będzie kosztować według Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej ok. 10 mld zł, choć może to być mniej bo ostatnio technologie te tanieją. Przy obecnych cenach energii inwestycje te są zupełnie nieopłacalne, stąd postulaty wprowadzenia tzw. rynku mocy, nad którym rozpoczęły się prace w Sejmie. 

 

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem