#27 Reorganizacja Zakładu Zagospodarowania Mienia

Nasz Zakład Zagospodarowania Mienia zatrudnia ok. 200 osób. Prowadzimy działalność głównie zajmując się sprawami zlikwidowanych kopalń, spółek i zakładów, ciągle jeszcze jest mnóstwo zobowiązań, które zostały niezrealizowane. Zakres tych spraw jest szeroki bo obejmuje od świadczeń rentowych, socjalnych i deputaty węglowe, szkody  górnicze,  dokumentacje archiwalne oraz nieruchomości po całą sferę gospodarki mieszkaniowej. Patrząc od strony związkowej mamy w swoich szeregach różnych pracowników z nieczynnych kopalń i zakładów, którzy mają za sobą często przykre doświadczenia i niosą  bagaż niekorzystnych doświadczeń. Stąd prowadzenie działalności związkowej nie jest proste.

Dodatkowo aktualnie Zakład jest w fazie reorganizacji. Po interwencji strony społecznej udało się utrzymać nazwę Zakładu i wyeliminować niektóre niekorzystne dla pracowników pomysły. Doszedł nam jednak kolejny punkt – centrala w Tychach, oprócz istniejących w Woli,  Zabrzu i punktów zamiejscowych,  w których realizowane są szczególnie deputaty węglowe, sprawy socjalne, obsługa nieruchomości i szkody górnicze. Reorganizacja sprawiła, że część pracowników ma dłuższy dojazd do pracy do Tychów. Są plusy i minusy wprowadzanych zmian. Choć generalnie nie zmieniły się wynagrodzenia i fundusz płac, to jednak rozwarstwienie zakładu nie jest dobre. Poza tym wciąż nie możemy doprosić się o nowych, młodych zdolnych pracowników. Również reorganizacja w służbach księgowych (CUK) jest niedokończona i na dzień dzisiejszy nie wiemy jak ona w rzeczywistości się zakończy, pomimo konsultacji jako strona społeczna z Dyrekcją CUK.

W związku z tym, że mamy kilka miejscowości w ramach zakładu to technicznie utrudniona jest praca związkowa. Najczęściej kontaktujemy się  e-mailowo lub telefonicznie. Jako przewodnicząca ZZG w Polsce odwiedzam oddziały zamiejscowe, interesuję się sprawami bytowymi naszych członków jak i pracownikami niezrzeszonymi w naszej organizacji.  Mamy również systematyczny kontakt z centralą w Katowicach. W ostatnich dniach braliśmy czynny udział w dniach protestu w Warszawie. Nie zgadzamy się na tak olbrzymie rozwarstwienie, jakie jest w naszym kraju i zubożenie społeczne. Wielu młodych ludzi jest bezrobotnych lub emigruje za pracą do innych krajów. Tymczasem nawet w naszej firmie, która jest jednostką specjalistyczną  potrzeba by było młodych dobrze wykwalifikowanych pracowników. Niestety cały czas jesteśmy ograniczani i nie ma przyjęć do pracy.

ZZG w Polsce przy Zakładzie Zagospodarowania Mienia działa od 2006r. Obecnie nasz związek liczy ponad 40 osób. Raz w roku organizujemy akademię barbórkową. Ostatnio zorganizowaliśmy kilkudniową wycieczkę dla członków i taka forma została zaakceptowana, stąd w okresie zimowym będziemy organizować kulig.

Halina Zwyrtek – przewodnicząca
ZZG w Polsce  przy Zakładzie
Zagospodarowania Mienia.

 

 

 

 

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem