#12 Skandaliczne dzielenie górników

Środowisko górnicze wciąż czeka na konkrety dotyczące ewentualnych zmian w emeryturach. Rząd od pierwszego expose Tuska straszy górników, że zmieni dotychczasowe uprawnienia. Robi to jednak poprzez media sondując nasze reakcje. Co ciekawe co innego mówi wicepremier Pawlak, a co innego minister pracy. Ponoć wciąż trwają pracę. Bojąc się reakcji i wpływu na notowania premier nie podjął tematu nawet podczas tzw. drugiego expose wygłoszonego w sejmie 12 października. Sprawa staje się coraz bardziej zawiła, bo w górnicze podziemie zaczyna ingerować polityka i walka o stołki w rządzie. Moim zdaniem dzielenie ludzi pracujących w kopalni na dole na tych, co im się należy i nie należy emerytura górnicza jest skandaliczne i budzi niesmak. Jednak górnicze związki zawodowe muszą razem stanąć w ich obronie. Tylko współdziałaniem jesteśmy w stanie stawić opór. W przeciwnym razie  sprytna i bezwzględna Platforma Obywatelska rozprowadzi nas po kątach. Warunki polskich górników nie są  na tyle nowoczesne, by serwować im dłuższą pracę. Może się wkrótce okazać, że tabuny chętnych do pracy w kopalniach szybko wyparują. I wtedy będzie większy problem.

Co do sytuacji w kopalni, to plan PTE wykonujemy , jednak wciąż mamy kłopot z dojściem do porozumienia z gminą Gierałtowice. Od dwóch lat przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczy się postępowanie o uchylenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Gierałtowic. Rozstrzygnięcie tego proceduralnego sporu rzutuje na kształt planu ruchu kopalni Sośnica-Makoszowy na lata 2013-2015. Myśleliśmy, że 21 września wreszcie dojdziemy do konsensusu, jednak nie pojawił się adwokat gminy. I tak mimo dobrej woli kopalni wciąż niektórzy nie godzą się na porozumienie.

Na kopalni pogorszył się również  stan bezpieczeństwa, wzrósł  poziom wypadkowości, mieliśmy dwa wypadki śmiertelne. Niestety luka pokoleniowa i pogoń za urobkiem źle wpływają na BHP. W naszym zakładzie  w październiku i w listopadzie będziemy wybierać inspektorów pracy oddziałowych i zakładowych.

Józef Matuszyński
Przewodniczący ZZG w Polsce
w KWK Sośnica-Makoszowy Ruch Sośnica 

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem