Czy posiadany staż pracy gwarantuje mi prawo do emerytury?

Ukończyłem 50 lat życia, 19 lat pracy górniczej w tym 4000 dniówek półtorakrotnych oraz 8 lat pracy nie górniczej. Czy mogę ubiegać się o emeryturę?

NECIA!

 

Józef Solich odpowiada:
Zgodnie z postanowieniami art.50a ust.2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS „Wiek emerytalny wymagany od pracowników: kobiet mających co najmniej 20 lat, a mężczyzn co najmniej 25 lat pracy górniczej i równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej, której mowa w art. 50c ust.1, wynosi 50 lat." Pan posiada 19 lat pracy górniczej oraz 4000 dniówek póltorakrotnych z przeliczenia których należy doliczyć do posiadanego stażu pracy górniczej 7lat 6 miesięcy 20 dni. Łącznie posiada Pan 26 lat 6 miesięcy i 20 dni pracy górniczej, oznacza to, że nawet gdyby w przebiegu swojej pracy po dniu 14 listopada 1991r posiadałby Pan okresy niezdolności do pracy z tytułu choroby w wymiarze do 1 roku i 6 miesięcy to posiadany staż pracy gwarantuje Panu prawo do emerytury górniczej.

Cookies

Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem